Zamek Sułkowskich

Zamek Sułkowski

Znajdujący się w samym sercu miasta zamek im. książąt Sułkowskich to najstarsza budowla zabytkowa w Bielsku-Białej – jej najstarsze części pochodzą z XIV wieku. Początkowo pełnił on rolę głównie obronną i wchodził w skład śląskiej warowni granicznej, ale w XVI wieku został przekształcony w typową rezydencję szlachecką. Od 1752 do końca II wojny światowej znajdował się we władaniu familii Sułkowskich. W 1945 roku został przejęty przez Państwo i stał się siedzibą muzeum, które wcześniej znajdowało się w Ratuszu.

Wystawy stałe:

Dom Tkacza

Dom tkacza

XVIII-wieczny, drewniany budynek aż do początku XX wieku służył za mieszkanie i warsztat dla kolejnych pokoleń bielskich sukienników. Po II wojnie światowej pełnił rolę domu czynszowego, aż do 1974 roku, kiedy to Wiktor Polończyk przekazał go Państwu na cele muzealne. Ekspozycja w Domu Tkacza to próba rekonstrukcji wnętrza domu i warsztatu należącego do mistrza cechowego. Na szczególną uwagę z całą pewnością zasługują przedmioty związane z pracą tkacza: potężne krosno nicielnicowe, żelazna skrzynia („kasa pancerna” cechu), motowidło.

Teatr Lalek Banialuka

Od 1947 roku w Bielsku funkcjonuje Teatr Banialuka – jeden z najstarszych i najbardziej znanych teatrów lalkarskich w kraju. Realizowane w Banialuce przedstawienia prezentowane są na najbardziej prestiżowych festiwalach zagranicznych i zdobywają najwyższe nagrody i wyróżnienia.

BWA

Galeria Bielska BWA powstała w 1960 roku i od tego czasu niestrudzenie zajmuje się promowaniem szeroko pojętej sztuki współczesnej, poczynając od jej najbardziej tradycyjnych form, takich jak malarstwo, fotografia czy rzeźba, kończąc na instalacjach, performance’ach i sztuce nowych mediów. BWA może pochwalić się kilkoma znakomitymi imprezami cyklicznymi. Są to m.in. międzynarodowa wystawa „Fotografia dzikiej przyrody”, będąca efektem konkursu organizowanego przez BBC Wildlife Magazine i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie czy Biennale Malarstwa „Bielska jesień” – konkurs, w którym każdego roku bierze udział kilkuset malarzy z całej Polski.

Kolej gondolowa Szyndzielnia

Kolej gondolowa Szyndzielnia

Dwulinowa, okrężna kolej na Szyndzielnię istnieje od 1953 roku. Od gruntownej modernizacji, którą przeszła w połowie lat 90-tych, może się poszczyć mianem jednej z najnowocześniejszych kolei tego typu w kraju. Podczas 6-minutowej wycieczki podziwiać można panoramę Bielska-Białej i urokliwe Beskidy. Od niedawna kolej linowa w swojej ofercie ma m.in. możliwość przejazdu specjalnym, 4-osobowym wagonikiem VIP.

Błonia

W południowej części Bielska znajdują się jedne z najlepiej zagospodarowanych terenów rekreacyjnych – Błonia. Odbywają się tutaj koncerty, festyny i imprezy plenerowe. Mieszkańców przyciągają nie tylko rozległe tereny zielone, ale też liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży: plac zabaw, skate park, rolkowisko. Na Błoniach działa ponadto park linowy Granada z zawieszonym na wysokości 10 metrów torem o długości 160 metrów, na którym czekają liczne przeszkody, takie jak tarzan, most tybetański, ruchome belki.

Na szlaku

Bielsko-Biała to idealne miejsce dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Przez obszar miasta biegnie kilkanaście szlaków górskich o łącznej długości ponad 80 km i dwa szlaki nizinne. Do najchętniej odwiedzanych szczytów należą Szyndzielnia, gdzie dostać się można nie tylko pieszo, ale też kolejką linową oraz Klimczok. Miłośnicy sportów zimowych do dyspozycji mają 9 szlaków narciarskich w Beskidzie Ślaskim i Beskidzie Małym. Ofertę uzupełniają liczne, zwłaszcza w południowej części miasta, ścieżki rowerowe, które biegną zarówno wzdłuż głównych dróg jak również przez urokliwe tereny zielone. Co więcej, na terenie Bielska leżą: dwa obiekty należące do Szlaku Architektury Drewnianej (Dom Tkacza i kościół św. Barbary w Mikuszowicach) oraz Muzeum Techniki i Włókiennictwa, będące częścią Szlaku Zabytków Techniki.